İBB Meclisi, belediye mülklerinin AK Partili belediyelere ve TÜGVA’ya tahsisini iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında, bazı taşınmazların AK Partili belediyelere ve Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsisi, AK Partili üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğuyla iptal edildi. AK Parti Grup Başkanvekili Zeynel Abidin Okul “Burada rövanşist bir yaklaşım, intikam alır gibi bir yaklaşımla ilk mecliste bunu gündeme getirmelerini çok manidar buluyorum. Ne demokrasi anlayışına ne de halka hizmet noktasında hiçbir karşılığı olmayan bir yaklaşım” dedi. CHP Grup Başkanvekili Ülkü Sakalar ise “Bizim malımızı bize verin, İBB’ye iade edin, protokol mü istiyorsunuz gelin masaya yine oturalım ortak kullanım protokolünü yine yapalım biz açığız müzakereye” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, İBB Meclisi’nin mayıs ayı olağan toplantılarının üçüncü oturumu Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane’deki İBB Merkez Binası Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Meclis oturumunda gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündem maddeleri arasında, önceki dönemde belediye gayrimenkullerinin AK Partili üyelerin oy çokluğuyla bedelsiz olarak AK Partili belediyelere tahsisinin iptaline ilişkin rapor yer aldı.

Mülkiyeti İBB’ye ait olan ve Esenler Belediyesi’ne tahsis edilen Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi, Ümraniye Belediyesi’ne tahsis edilen Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Kültür Merkezi, İnkılap Mahallesi 2381 ada 12 parseldeki yüzme havuzu ve spor tesisi ile İstiklal Mahallesi 1761 ada 4 parsel, Pendik Belediyesi’ne tahsis edilen Kurna Mahallesi 171 ada 1 ve 4 parsellerinin tahsislerinin iptali meclisin oyuna sunuldu.

AK Partili meclis üyeleri ret oyu kullanırken, CHP’li meclis üyeleri kabul oyu kullandı. Oy çokluğu ile AK Partili belediyelere yapılan gayrimenkul tahsisleri iptal edildi.

VAKIFLARA YAPILAN TAHSİSLER DE İPTAL EDİLDİ

Toplantıda, daha sonra mülkiyeti İBB’ye ait olan Fatih Kariye Mahallesi’ndeki taşınmazın restore edilerek yurt için kullanılmak üzere TÜGVA’ya 25 yıllığına bedelsiz yapılan tahsis ile İBB Meclisi’nin 2010 yılında Fatih Hüsambey Mahallesi’ndeki taşınmazın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne 25 yıl süreyle bedelsiz tahsisinin iptali görüşüldü.

Yapılan oylamada, tahsislerin iptali yine oy çokluğuyla kabul edildi.

AK PARTİLİ OKUL: İNTİKAM ALIR GİBİ BİR YAKLAŞIMLA GÜNDEME GELMESİ ÇOK MANİDAR

Tahsislerin iptali sırasında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, tahsislerin görüşmede CHP’nin konuyla ilgili bir komisyon kurulmasını teklif ettiğini, kendilerinin de kabul ettiğini söyledi.

“Bu tahsisler konusu tabi çok netameli bir konu” Okul, “Yeni dönemde CHP ile yapmış olduğumuz ilk görüşmelerde, bu konunun siyaset üstü bir konu olması gerektiğini, İstanbul halkının menfaatlerinin ön plana çıkması gerektiği konusunda bir uyarıda bulundum. Bunun üzerine kendileri de bu şekli ile olumlu şekilde bir komisyon kurulmasını, bununla alakalı bir çalışma yapılması konusunda bize bir teklifte bulundular. Biz bunu olumlu karşıladık. Fakat ne yazık ki, komisyon daha ilk toplantısını yapmadan tahsisler konusu meclise geldi. Bunu anlamak mümkün değil” şeklinde konuştu.

CHP’yi rövanşist davranmakla suçlayan Zeynel Abidin Okul, şöyle devam etti:

İptal edilen 3 tane tahsis var. Bunlardan bir tanesi Esenler Belediyesi’ne ait Adem Baştürk Kültür Merkezi. Bu da çok enteresan ilk defa geliyor, ilk mecliste gündeme gelen Esenler’in. Esenler deyince akla kim geliyor Sayın Belediye Başkanı Tevfik Göksu. Yani burada rövanşist bir yaklaşım, intikam alır gibi bir yaklaşımla ilk mecliste ilk toplantıda bunu gündeme getirmelerini çok manidar buluyorum. Ne demokrasi anlayışına ne de halka hizmet noktasında hiçbir karşılığı olmayan bir yaklaşım. Biz tabi bunu şiddetle reddediyoruz. Bunun hukuki sürecini bütün arkadaşlarımızla beraber yürüteceğiz. Onun dışında Ümraniye Belediyesi’nin kullandığı bir spor tesisi var. Pendik Belediyesi’nin kullandığı bir kurban alanı var. Biz kendilerine rica etmemize rağmen kendilerini bu konularda uyarmamıza rağmen bu komisyona gelsin dememize rağmen ne yazık ki rövanşist bir yaklaşımla bunu meclise getirdiler. Ben bunu şiddetle protesto ediyorum.”

CHP’Lİ SAKALAR: BÜYÜKŞEHİRİN MALINI BİR ÖNERGE İLE ELİNDEN ALDINIZ

Okul’dan sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Ülkü Sakalar ise “Büyükşehirin malını bir önerge ile elinden aldınız” dedi.

Konuyu AK Parti Grup Başkanvekili Okul’la defalarca konuştuklarını aktaran Sakalar, “Ancak olayı kamuoyunun önüne getirip başka şekilde lanse edilmek isteniliyorsa, ben de bütün gerçekleri olduğu gibi geçmişe dönerek izah etmek durumunda kalıyorum. Sayın başkanla, belediye başkanları ile toplantısında bir araya geldiğimizde şöyle bir talebi oldu, geçmiş dönemde AKP oyları ile tahsis edilen çeşitli belediyelere ya da vakıflara tahsis edilen yerlerin gündeme alınmasını yeniden talep etti Zeynel Bey. Ekrem İmamoğlu da gayet uzlaşmacı tavrıyla ‘Hep birlikte ele alalım, birlikte bir komisyon kurun, müzakere edin. Geçmiş dönemde AKP’nin oyları ile bile tahsis edilmiş olsa bile müzakere edin’ dedi. Ve biz derhal biz bir komisyonumuzu kurduk” diye konuştu.

‘KOMİSYON İÇİN TOPLANTISI İÇİN 2 HAFTA ÇAĞRI YAPTIK, KATILMADILAR’

AK Parti’nin komisyon toplantısı çağrısına yanıt vermediğini belirten Sakalar, “Hukuk Komisyonu’ndan iki arkadaşımız ve Temel Haklar Komisyonu’ndan bir arkadaşımızı görevlendirdik ve bunu Zeynel Bey’e ilettim. Ve bu komisyonlarda, Hukuk ve Temel Haklar Komisyonlarındaki arkadaşlarımız o taraftan yani AKP’den görevlendirilen arkadaşları aradılar. Komisyondan haberleri olmadığı söylendi ben Zeynel Bey’i bir kaç defa aradım, 2 hafta boyunca biz bu komisyona çağrı yapmamıza rağmen herhangi bir toplantı yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Rövanişt davranma suçlamasına tepki gösteren Ülkü Sakalar, taşınmazların durumunu ve geçmişte yaşananları şu sözlerle anlattı:

‘2019 KOMİSYON KURDUK AMA MECLİSTE İBB’NİN TAŞINMAZLARINI AKP’Lİ BELEDİYELERE VERDİNİZ’

“Şunu şiddetle kınıyorum. ‘Rövanşist tavır’, neden Esenler? Seçimi kazandıktan sonra 23 Haziran 2019’dan sonra İBB’nin elindeki envanterler çıkarıldı. İncelendi bakıldı, İBB’ye ait pek çok taşınmaz, AKP’li belediyeler tarafından kullanılıyor, bir kısmı o belediyeye ait olup büyükşehir tarafından kullanıyor yani iç içe geçmiş. Biz dedik ki o zamanda bir komisyon kuralım, oturalım müzakere edelim dedik. AK Partili ya da CHP’li belediyelerde olup mülkiyeti İBB’ye ait olan, ya da o belediyelere ait olup İBB tarafından kullanılan taşınmazları bir listeleyelim karşılıklı uzlaşarak devredelim. Bu uzlaşma komisyonu tahsis komisyonu oturdu, inceledi, pek çok taşınmaz komisyon kararıyla tahsis edildi. Fakat, AKP grubu bu komisyona hiç getirmeden, uzlaşma dışı bir şekilde 27 Kasım 2019 tarihinde aralarında Esenler Belediyesi tarafında kullanılmakta olan Adem Baştürk Kültür Merkezi gibi pek çok taşınmazı burada mecliste İBB ile hiç müzakere etmeksizin bir önergeyle çoğunluğuna dayanarak AKP’li belediyelere tahsis etmeye başladı.”

‘İSPARK’I, METRO A.Ş.’Yİ ORADAN ÇIKARMAYA KALKTINIZ’

“Esenler Adem Baştürk Kültür Merkezi nedir size anlatayım. Bir önergeyle İBB’nin elinden alınan Esenler Adem Baştürk Kültür Merkezi, Kültür Müdürlüğümüz tarafından zaten İBB’nin kültürel hizmetlerine ayrılmış ve tahsis kararı verildiği tarihte İBB tarafından orada etkinlikler yapılan bir merkez. Otopark, pazar yeri, 5 katlı otoparklar İSPARK tarafından kullanılıyor, Metro A.Ş. tarafından kullanılıyor. Ne yapıldı, burada bizim çoğunluğumuz var İBB’yi siz almış olabilirsiniz bu kültür merkezinin mülkiyeti de İBB’ye ait olabilir ama biz burayı alırız çoğunluğumuz var dendi. İBB’nin Kültürel Etkinlik Müdürlüğü, İSPARK, Metro A.Ş oradan çıkarılmaya kalktı. Bütün bunlar nedeniyle buradan çıkmadık. Çünkü burayı aktif olarak kullanıyoruz.

Meclise biz önerge getirdik, bakın böyle olmuyor gelin birlikte kullanalım bizden aldınız ama biz halen uzlaşmaya çalışıyoruz. Bir ortak kullanım protokolü getirdik bu meclise. Ne oldu yine AK Parti çoğunluğu var ya ellerinde, hayır biz uzlaşmayız dendi. İki katını siz kullanın iki katını biz kullanalım dedik. Hem Esenler kullansın hem İBB kullansın dedik, Esenler sadece bir ilçeye hizmet ediyor, İBB her yere hizmet ediyor, buradan Sultangazi de Bağcılar da yararlansın dedik. Olmaz dediniz bizim çoğunluğumuz var dediniz. Protokolde neymiş, biz burayı aldık bir kere dediniz, protokolü de reddettiniz.”

‘İBB GENEL SEKRETERİ VE YARDIMCILARI BU TAHSİS YÜZÜNDEN SORUŞTURMA GEÇİRDİ’

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreteri, genel sekreter yardımcıları bu tahsis yüzünden soruşturma geçirdi vermediğimiz hesap kalmadı. Bütün bunları yine konuşalım dedik, komisyon kurduk komisyona da gelmediniz daha ne yapalım biz. Ümraniye, Muhammet Safitürk Kültür Merkezi, Ümraniye Yeşil Vadi Konakları’nın içindeki spor merkezini down sendromlular ve engelli çocuklar için spor merkezi yaptık, havuz yaptık. Neydi eskiden Yeşil Vadi Konakları’nın bürokratlarının kullandığı site içi havuzdu. Tüm bunları engelleyelim dedik. Kurban Bayramı geliyor. Kurban alanı Pendik Belediyesi’ne tahsis ediliyor. Orada sadece Pendik Belediyesi içindekiler mi kurban kesecek? İBB’nin kurban yerini hangi gerekçe ile alıyorsunuz? Ya bunları bir an önce bitirelim dedik, 3 tane dosya konuşalım dedik, gelmediniz sonra bakarız dediniz.”

‘ŞU ANDA TAM 99 TANE TAHSİS DOSYASI VAR’

“Şu anda tam 99 tane tahsis dosyası var. Bu şekilde mecliste önergelerle alınmış ve biz bunların hepsini konuşmaya hazırız, hepsini konuşmak için de komisyona getireceğiz. Ama meclisin başlamasına iki hafta kalmış, bunları konuşalım dedik konuşmadınız, geçmişte de konuşmadınız. İsterseniz şu saatten sonra yine konuşuruz. Bizim malımızı bize verin, İBB’ye iade edin, protokol mü istiyorsunuz, gelin masaya yine oturalım ortak kullanım protokolünü yine yapalım, biz açığız müzakereye. Ama büyükşehrin malını elinden bir önergeyle aldınız, siz burayı kullanıyor musunuz diye sormadan, bizim gücümüz var diyerek aldığınız malları iade edin. Ondan sonra tekrar otururuz masaya hiç sorun yok.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir