‘Tüm SS mensupları suçlu değildi’ diyen AfD’li siyasetçiye tepki

Almanya’da yakın zaman önce asistanının ‘Çin için casusluk yaptığı’ iddiasıyla tutuklanması üzerine gündeme gelen faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki liste başı adayı Maximilian Krah, Nazi dönemindeki paramiliter SS güçleri için “Hepsi suçlu değildi” dedi. Krah, açıklamasının tepki çekmesi üzerine, seçim kampanyası sürecinde ‘kenara çekileceğini’ bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Krah, 22 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bundan sonra yapılacak seçim kampanyası etkinliklerine katılmayacağını, AfD’nin üst düzey liderlik ekibindeki görevinden de derhal ayrılacağını söyledi.

LE PEN DE TEPKİ GÖSTERDİ: ‘AFD İLE NET BİR MESAFE KOYUYORUZ…’

Krah’ın bu açıklaması, Fransız faşist siyasetçi Marine Le Pen’in partisinin AfD ile arasında ‘net bir kopuş’ olacağını açıklamasının ardından geldi. Bugün yayınlanan radyo söyleşisinde, Le Pen, AfD’nin yönsüz ve amaçsız olduğunu söyleyerek ‘içindeki radikal unsurların rehini’ durumunda olduğunu söyledi. Europe 1 radyo kanalına konuşan faşist siyasetçi, Ulusal Birlik’in AfD ile bağlarını derhal kesmesi gerektiğini söyledi. Le Pen, partiye ilişkin, “AfD, provokasyondan provokasyona koşuyor” dedi. Artık AfD’yle aralarına mesafe koymanın zamanı olmadığını belirten Le Pen, “Artık bu hareketle net bir kopuşun zamanı” dedi.

AFD: KRAH, TÜM SİYASİ SORUMLULUĞU ALDI

Maximilian Krah ise “SS” hakkında yaptığı, tepki çeken açıklamaya ilişkin olarak, “Açıklamalarım, partimize zarar vermek için bir bahane olarak kötüye kullanılıyor. Şu anda ihtiyacımız olan son şey, benim hakkımda bir tartışma. AfD, birliğini korumalı” diye konuştu. Kamuoyu yoklamalarına göre Almanya’nın en büyük ikinci partisi konumunda olan ancak son anketlerdeki oy oranlarında düşüş yaşayan AfD, partinin ‘devasa bir zarar’ gördüğünü ve Krah’ın bunun ‘tüm siyasi sorumluluğunu aldığını’ belirtti.

İtalya’nın Le Repubblica gazetesine konuşan Krah, geçen hafta yayınlanan söyleşisinde, “SS’in hepsi suçlu insanlar değildi” demişti. Almanca açılımı “Schutzstaffel” olan SS, Adolf Hitler’in Nazi partisinin ana paramiliter gücü konumundaydı ve 6 milyon Yahudi’nin soykırıma uğratıldığı Holokost’ta büyük bir rol oynamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir